YAPIMCI – YÖNETMEN : Fehmi Gerçeker


Fehmi Gerçeker, uluslararası ödüller kazanmış, çeşitli belgesel filmler, TV programları ve sahne yapımlarına imza atmıştır. İstanbul’da toplam sayısı sekseni aşan reklam filmi yönetmenliği yaptıktan sonra gittiği New York’ta; CUNY de TV - Film yapım ve yönetmenliği konusunda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Kendi kurduğu yapım firmasıyla New York’ta yapımcı ve yönetmen olarak çeşitli kültürel filmler ve TV programları gerçekleştirmiştir. Yapımcı ve yönetmeni olduğu “Behind The Camera” TV dizisi ile “ABD’de Ayın TV Yapımcısı” seçilmiştir. Bu programlar 12 tane ve her biri 60 dakikadır. Sinema tarihinin ünlü kişileri üzerine kendilerinin katılımı gerçekleşmiştir. Gerçeker, Industrial and Education TV dergisine kapak olmuş ve bu dergide, Behind The Camera çalışmaları hakkında sekiz sayfalık yazı yayınlanmıştır. Filmleri çeşitli ülke TV’lerinde oynadığı gibi, Amerika’daki education market-eğitim programları pazarında da dağıtılmaktadır (üniversiteler, kütüphaneler, öğretim kurumları vb.). Filmlerinden; 1513 Piri Reis Haritası, Jazz and Great Depression, Geosophy ve Paris UNESCO’nun sponsoru olduğu Mevlana ve Hoşgörü filmi çeşitli ödüller kazanmıştır. Piri Reis Haritası belgesel film çalışması ile T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ABD ve Güney Amerika’da Türkiye’nin Tanıtımına Katkı özel plaketini, New York’da Birleşmiş Milletler Binası’nda ayrıca, bu filmle ABD Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Tarihe Katkı Özel Ödülü nü Columbia Üniversitesinde düzenlenen törenlerle almıştır. Film, Amerika’da orta ve yüksek öğretim okullarında derslerde gösterilmektedir.
 
Türkiye’nin ilk eğitim-oyun CD-Rom’unu Tübitak ile, ilk eğitim DVD programını ise İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte ortak yapımcı olarak gerçekleştirmiştir. Gerçeker, 1998 yılından beri toplam sayısı on bir olan New York’un çeşitli sahnelerinde tiyatro oyunları yönetmiştir.

YÜRÜYEN KÖŞK
Yapımcı ve yönetmeni olduğu Rumi Special – Mevlana ve Hoşgörü sahne gösterimi ise; bugüne kadar Paris, New York, Berlin ve İstanbul’da sahnelenmiştir. Sanat yönetmeni olarak aralarında; New York -UN- Birleşmiş Milletler, Paris UNESCO, Berlin Philarmonie Concert Hall, American National History Museum, İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu gibi dünyanın en prestijli yerlerinde özel sahne programları gerçekleştirmiştir.
 
ABD (New York), Brezilya (Bahia) ve Türkiye (İstanbul) da gerçekleştirdiği New York Film Yapım Atölyesi ve Kamera Önü Oyunculuk Atölyelerine devam etmektedir. Çeşitli üniversitelerde (Kadir Has, Bilgi, Yeditepe, İstanbul Aydın, vb.) film yapımı ve kamera önü oyunculuk ile ilgili eğitimler vermiştir. Bugüne kadar bazılarının İstanbul ve New York sahnelerinde oynandığı toplam sayısı sekiz olan tiyatro oyunu yazmıştır. Belgesel filmlerinin yanında sinema filmi olarak üç tane senaryonun yazarıdır. 2016 yılında, Film Yapım Sırları 2018 yılında Kamera Önü Oyunculuk adlı kitapları
yayınlanmıştır.
 
Film yapımı ve sahne çalışmaları gerçekleştirdiği ülkeler; Türkiye, ABD, Kanada, Brezilya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Almanya, İsviçre, İtalya, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Senegal, Mısır ve Küba’dır.
 
FEHMİ GERÇEKER’İN ÇEVRE ÜZERİNE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR
Ortak yapımcısı olduğu Just One World - Tek Bir Dünya (dünyamızı ve çevremizi koruma konusundaki) müzikal oyunu Berlin, New York, Toronto da oynamıştır. Türkiye’nin bir diğer ilki olan 40 dakika süreli çevre koruma konusunu işleyen, eğitici 3D animasyon filmi olan Çevrebey’in yapımcısıdır. (Film 40 bin DVD kopyası olarak Türkiye genelinde ilkokullara dağıtılmıştır.)
 
2019 yılı içinde son çalışması olan; yedi ülkede çekimlerini tamamladığı Journey to Self filminin dünya televizyonlarına dağıtımı yapılacaktır. Journey to Self filmi, hayatını çevreyi ve caretta caretta kaplumbağalarının korunmasına adayan June Haimoff’un hayatını anlatmaktadır.
 
 
Image

Uygulayıcı Yapımcı : Sencer Bulut


1990 yılında Çorum’da doğdu. İlköğretim ve lise yıllarını çeşitli illerde geçirdi. Üniversite yıllarına Ukrayna’da mühendislik üzerine eğitim alarak başladı. Türkiye’de ise sinema ve reklamcılık üzerine eğitim alıp çalışmalar yaptı. 2011 yılından itibaren çeşitli kısa film, belgesel ve film festivali çalışmalarında bulundu. Yönetmenliğini yaptığı bazı kısa film ve belgeseller film festivallerinde yayınlandı. 2014 yılından itibaren sinemanın dijital dönüşüm evreleri, mobil sinema ve online film festivalleri üzerine çalışmalar yaptı. Çalışmalarına İstanbul ve Adana’da kısa film , belgesel ve reklamcılık üzerine devam etmektedir.
Image
Kurgu : Ali Kerim Akay

1982 yılında İstanbul'da doğdu. İsmek'in 2002'de açılan Sinema Televizyon kursunu tamamladı. Daha sonra 2 farklı sanat merkezinde sinema ve belgesel atölye çalışmalarına katıldı. İstanbul üniversitesi Antropoloji bölümüne devam ederken Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde bazı çalışmalara ve söyleşilere iştirak etti. Bilgi üniversitesi Fotoğraf ve Video bölümünü burslu kazandı fakat kayıt olmayarak çalışmayı tercih etti. Birçok öğrenci filminin, çeşitli kısa filmlerin, sektörel tanıtım filmlerinin, müzik klibinin vb kurgusunu yaptı. Bir süre sonra profesyonel olarak fotoğrafçılığa yöneldi. Fotoğrafçılığın yanı sıra görüntü yönetmenliğine ve kurguculuğa devam etmektedir.
2007 yılında galası Bilgi Üniversitesi'nde yapılan "Arka Bahçede Yıkım" belgeselinin çekim ve kurgu ekibinde yer aldı.
2017 yılında kurgusunu yaptığı "Game of Territory" adlı belgesel kısa film "California, Back in the Box" yarışmasında en iyi belgesel ödülünü kazandı.  
2018 yılında görüntü yönetmenliği ve kurgusunu üstlendiği "Reçete" filmi 71.Cannes Film Festivali'nde Short Film Catalog'da yer aldı.
Image

Görüntü Yönetmeni : Yakup Baysal

1992 yılında Adana’da doğdu. İlköğretim ve lise yıllarını Adana’da geçirdi. Kırıkkale Üniversitesi RTV bölümünden 2013 yılında mezun oldu. İstanbul’da çeşitli dizi ve sinema filmlerinde görev aldı. Şu an Adana’da kendi kurmuş olduğu REV Film’de faaliyetlerine devam etmektedir.

Image

Yönetmen Asistanı : Buse Nergiz

1996 yılında Tekirdağ’da doğdu. İlköğretim ve lise yıllarını Tekirdağ’da tamamladı. İstanbul Beykent Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünden mezun oldu. Diksiyon, Seslendirme Dublaj, Kurgu-montaj eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Woman Tv kanalında muhabirlik, editörlük, seslendirme ve kurgu gibi pek çok çalışmalarda bulundu. Sonrasında iş hayatına Deniz Haber’de İnternet Editörü olarak devam etti.  Şuan Fehmi Gerçekerle beraber belgesel çalışmalarında asistan olarak görev alıyor.
Image