Uzmanlar :

DENİZ ATAÇ

( TEMA VAKFI BAŞKANI )

Deniz Ataç 1958'de Eskişehir'de doğdu. Aslen Eskişehirli olan Ataç, ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehirde tamamladı. TEMA Vakfı Başkanı Ataç, 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde tezsiz yüksek lisans ve doktora çalışmaları yaptı. Citibank N.A., Banque Indosuez, Credit Lyonnais ve Saudi American Bankası’nda Hazine ve Pazarlama Müdürlüğü yaptı. Finans sektöründeki son görevi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkan Yardımcılığı’dır. Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Fora Zeytin’in üretim ve pazarlama şirketleri olan Ant Gıda A.Ş. ve Zepa Pazarlama A.Ş. nin dokuz yıl Genel Müdürlüğü ile aynı dönemde 4 yıl süreyle Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçı Birliği’nin ilk kadın yönetim kurulu başkanıdır. Ayrıca, 2002 yılında Dünya Gazetesi tarafından en başarılı profesyonel kadın yönetici seçildi.

Image
Image

Doç.Dr. ORHAN ÇEKİÇ

“ATATÜRK” Konusu, Araştırmacı ve Yazar)

Orhan Çekiç 1943 yılında İskenderun'da doğdu. İlk ve Ortaokulu İskenderun'da, liseyi Burdur'da bitirdi. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden, İdare ve Siyaset Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi'nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İş hayatına Japonya Büyükelçiliği'nde Kültür Ataşe Yardımcısı olarak başladı. Daha sonra özel teşebbüse geçerek, IBM ve ITT gibi uluslar arası şirketlerde üst düzey yönetici olarak görevler yaptı. Medya sektörüne geçerek, Sabah, Milliyet, Akşam gibi gazetelerde yöneticiliklerde bulunan Çekiç BEST FM'de 40 hafta süreyle, “Atatürk'ün Yolunda Bir Arpa Boyu” canlı yayın programında Kurtuluş Savaşı'nı anlattı. Orhan Çekiç  40 yıldan bu yana Cumhuriyet tarihine ilişkin araştırmalarını aralıksız sürdürüyor, dizi konferanslarında, hazırlayıp sunduğu TV programlarında,  Türk Yakın Çağ Tarihi'ni, Cumhuriyetin Kazanımları'nı, Kurtuluş Savaşı'nı, Atatürk'ü ve devrimlerini anlatıyor. Akşam Gazetesi için, “Son Üç Yüz Gün”, “Cumhuriyet'e Giden uzun İnce Yol”, “Büyük Taarruz” gibi diziler yazdı. “Kurtuluş Savaşı” Gazetesi'ni yayınladı. Orhan Çekiç'in İlk Şiir kitabı “Prangalı Özlem”, 1972 yılında yayımlandı. 2007 yılında “İmparatorluktan Cumhuriyete Türk Kurtuluş Savaşı Belgeseli”, “Mondros'tan İstanbul'a”, “Samsun'dan Erzurum'a”,”Sivas'tan Ankara'ya” Cumhuriyet Kitapları tarafından yayınlandı. “Ermeni Sorunu”, “ 19 Mayıs- Devrime İlk Adım”, “Rejimin Adı Cumhuriyet”,”Kaybettik: 10 Kasım” gibi belgesel gazeteler yayımlayan Orhan Çekiç EXPO TV'de, “Beni Hatırlayınız. Gazi Mustafa Kemal.” Programını 80 hafta süreyle hazırlayıp sundu. Çekiç ayrıca TEKNOLOJİ TELEVİZYONU'nda 60 hafta boyunca, “Konuşan Tarih” programını hazırladı ve sundu, Orhan Çekiç halen  T.C. Maltepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanlığını ve T.C. Maltepe Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütüyor.

METİN ERDOĞAN

(“Yürüyen Köşk” Konusu Uzmanı) Yürüyen Köşk konusundaki tek kitap olan "Dört Efsane Çevreci" kitabının Yazarıdır. Yürüyen Köşk konusunda yurt içi ve yurt dışında konferanslar veren tek kişi, araştırmacı yazardır.
Image
Image
Image
Image
Image
Image

PROF DR. AHMET TAŞAĞIL

 (Tarihçi, yazar) 14 Şubat 1964'de Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde dünyaya geldi. 1975 senesinde İlyasköy İlkokulunu, 1981 senesinde İzmit Mimar Sinan Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü'nden 1985 senesinde mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevini sürdüren Ahmet Taşağıl, Çince, İngilizce, ... 1991'de “Gök-Türkler (542-630)” adlı teziyle tamamlayarak doktor unvanını kazandı. ... 2001 yılında profesör oldu.
Image
Image
Image
Image
Image

MİMAR SEDA ÖZEN BİLGİLİ

1978 yılında İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’ne girdi. Öğrenciliğinde 1999 yılında ODTÜ TAÇDAM’ın koordine ettiği kurtarma kazıları kapsamında Urfa Akarçaytepe’de arkeolojik kazı mimari çizimi yaptı. Atlas dergisinin 2000 yılı İstanbul Özel Sayısı’nda araştırma editörlüğü ve çeşitli sayılarında yazarlık yaptı. 2006 yılında kızkardeşi Y. Mimar Restoratör Sema Özen Toth ve babası İnşaat Mühendisi Kemal Özen ile Özen Mimarlık Mühendislik şirketini kurdu ve hâlen şirketleri bünyesinde eski eser restorasyon projeleri ve kâgir yapı restorasyon uygulamaları ve ahşap atölyeleri ile ahşap yapı restorasyon uygulamalarını sürdürüyor.
Image
Image
Image
Image

TARİHÇİ MUHSİN SEVENCAN

30 Nisan 1964 tarihinde Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Şenköy’de doğdu. Bursa İmam Hatip Lisesi ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. 1989–1990 yılında Tuzla Piyade Okulu’nda yedek subay eğitimini tamamladı. Trabzon Maçka İmam Hatip Lisesi, Zonguldak Merkez İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmenliğinin ardından 1995–1996 eğitim öğretim yılında Yalova’ya tayin oldu. Yalova Fatih Sultan Mehmet Lisesi’nde beş yıl müdür yardımcılığı yaptı. 2001–2002 eğitim öğretim yılında Yalova Lisesi’ne Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmeni olarak atandı. Yalova Haberci Gazetesi’nde 20 yıldır köşe yazarlığı yapmaktadır.
Image
Image
Image
Image
Image

ESRA AYKUT

(Yürüyen Köşk Rehberi)
Yalova Müze ve Ören Yerleri Tur Rehberi olarak görev yapan Esra Aykut ilk, orta, Lise ve yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı  turist rehberliği sertifika programını başarı ile tamamlayarak rehberliğe başlamış ve yalova müze ve ören yerleri rehberi olarak görevini başarı ile sürdürmektedir.  Yaloya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere Başta ATATÜRK'ün Yürüyen köşkünün en ince detaylarına varıncaya kadar mükemmel bir tarih bilgisi ile anlatmaktadır.   
Image
Image
Image
Image
Image